Обичате ли тръпката от адреналин? Искате ли да пробвате нещо уникално и различно? Ако отговорът ви е “да”, то продължете да четете, защото ви предстои едно нестандартно пътешествие. Но няма да посетите обичайна дестинация, а ще я изживеете отвътре. Подарете си незабравими емоции и спиращи дъха гледки с теснолинейката Септември – Добринище.
Историята на теснолинейката
Теснолинейката е едно от най-големите инженерни постижения в България от началото на 20-ти век. Тя е резултат на стремежа на българите да свържат различните части на страната, особено тези, които са труднодостъпни поради географските и топографските особености на Родопите. Целта на теснолинейката е не само да стимулира икономическия растеж в региона, но и да привлича туристи.
Проектът за изграждането на теснолинейката е бил одобрен след дълги обсъждания и анализи на региона при долините на реките Яденица, Ели дере (сега Чепинска) и Въча. Година по-късно решението е взето и през 1920 година започва нейното строителство. Трудностите на маршрута отказват двама инженери тогава, но завърналият се Германия инженер Стоян Митов се залавя с тази нелека задача.
Строителството на линията е било предизвикателство поради трудния релеф на местността. Без наличието на съвременна техника в процеса са пробити много тунели, построени са мостове и виадукти, за да се преодолеят естествените препятствия. Всеки километър от линията на теснолинейката разказва историята на упоритостта, иновациите и визионерството на българите, участвали в нейното изграждане.
На 2 август 1926 г., в 11 часа, първият влак по теснолинейката тръгва на път. След Саранбей (Септември), влакът спира на редица гари и завършва в гара Лъджене-Каменица, като пътуването продължава 3 часа и 22 минути.
На 30 юли 1939 г. се открива отсечката до гара Белица, като общата дължина на линията от Септември вече е 101 км. По този повод, Цар Борис III участва в празничното пътуване с влака, което остава в историята на местното население.
На 9 декември 1945 г. се открива 6-километровата отсечка от Банско до гара Добринище. Това е последният участък от линията на теснолинейката, който и до днес не е продължен до Гоце Делчев.
Маршрут на теснолинейката Септември – Добринище
За 125 км, Родопската теснолинейка преминава през разнообразни ландшафти, от низините на река Марица, през скалистите дефилета на Чепинска река, до високите планини на Рила и Пирин и открива живописни гледки, които си заслужава да видите.
За да стигнете до нея, може да използвате влак, автомобил или автобус, като се качите от всяка спирка на по-големите градове – Септември, Велинград, Якоруда, Разлог, Банско и Добринище. На ден има по 4 влака в посока.
Самият маршрутът минава през градове като Варвара, Аврамово, завои, тунели, някои от които полуразрушени, кантон “Милеви скали”. По целият път има 35 тунела, а най-дългият е този на границата на Родопи и Рила. Теснолинейката осигурява неповторимо преживяване, прекосявайки разнообразни ландшафти и свързвайки значими точки като Велинград – известен със своите СПА центрове и природни дадености. Маршрутът предлага дъхавящи гледки, обединявайки културни и природни забележителности.
Разписание и билети
Ако сте решили да се отправите на това пътешествие, е препоръчително да проверите разписанието и да закупите билети предварително. Теснолинейката е изключително популярна сред туристите, затова е добре да планирате по-рано. Може да проверите онлайн на сайта на БДЖ, като изберете начална и крайна дестинация, както и дата. Там ще видите и най-точни цени на билетите. Обикновено за цялата отсечка Септември – Добринище цената е 6.50 лв. в едната посока и двупосочно – 11.70 лв.
Забележителности по пътя на теснолинейката Септември – Добринище
Пътуването е вълнуващо и обогатено с природна красота. Разгледайте и близките забележителности:
- Древният римски град Емпорион Пистирос
В района на село Ветрен се разполага древният римски град Емпорион Пистирос. Археологическите разкопки започват през 1989 г., като са разкрити части от стени, кула и бастион. Интересно е откритието на канал за отводняване и вероятни останки от домове.
- Археологически музей „Професор Мечислав Домарадски“
В Септември се намира музей, който проследява историята на региона, от древните траки до Емпорион Пистирос. Експозициите включват артефакти от древните траки и други интересни находки. Освен това, музеят има образователна роля, като организира различни кръжоци и занимания за деца.
- Музей на теснолинейката
На разстояние от 15 км от Септември, при гара Цепина, се намира музей, посветен на историята на теснолинейката. Отворен през 2017 г., той представя 100-годишната история на железницата чрез снимки, документи и автентично табло с разписание от 1985 г. Непременно го посетете.
- Крепостта Цепина
На 23 км от Септември, в Западните Родопи, се издига крепостта Цепина. Тя е била вероятно светилище на траките. През годините е принадлежала на Византия и България, като е била резиденция на деспот Алексий Слав. Заради уникалното си местоположение е известна като “непристъпната крепост”. Не пропускайте да я разгледате.
- Връх Милеви скали
Обичате природата? Тогава трябва да посетите връх Милеви скали в Западните Родопи. Въпреки трудния път и изкачването, гледката от 1593,5 метра височина е невероятна. Оттук може да видите Родопите, Дорково и крепост Цепина. Мястото е и исторически значимо поради сражението от 4-ти септември 1944 г.
- Плиоценски парк в Дорково
Място, което ще впечатли както децата, така и възрастните. Освен мастодонтите и другите палеонтологични находки, паркът предлага и панорамна гледка. Намира се само на 90 км от Добринище.
- Парк Клептуза във Велинград
Сърцето на Спа столицата на България предлага отдих, разходка и възможност за различни активности. Не пропускайте и карстовия извор Клептуза.
- Музей Вела Пеева във Велинград
Запознайте се с богатата история на Велинград чрез интересните експозиции в музея.
- Крепостта Калята край Якоруда
Докоснете се до историята на тази късноантична и средновековна крепост, която разкрива следите от миналото. В близост до Добринище е само на 30тина километра.
- Водопади Казаните
Природно чудо, което предлага уникални гледки и спокойствие. Намира се на около 30 км от Добринище.
- Парк за танцуващи мечки близо до Белица
Посетете дома на мечките и научете повече за тяхната естествена среда и начин на живот. Намира се около 25 км от Добринище.
- Екопътека Демянишка река
Съвсем близо до Добринище, на около 10 километра, може да откриете красотите на Пирин и се насладете на природата.
- Джин Кладенец в Банско
Разгледайте този уникален дървен кладенец, който е световен рекордьор по възраст. Дървото, от което е направено, е на цели 7275 години.
- Обидимски манастир Свети Панталеймон
Завършете пътуването си с духовно преживяване в този новопостроен, но значим манастир. Намира се на 6 км от Добринище.
Като заслужена почивка след дългата разходка с теснолинейката, може да завършите сред тиха и спокойна природа, СПА и други развлечения в Добринище. Русковец Резорт предлага 4 звездно изживяване, в което може да се отдадете на истинска почивка, да се насладите на невероятна кухня и да поплувате в минерален басейн с температура на водата от 30-33 градуса. Заповядайте!