Свято място за българите и всички православни народи
Възникнал през 9 век с могъщата духовна сила на Св. Иван Рилски, преживял превратностите на историята, Рилският манастир е пазител на християнството и българщината.
Св. Иван Рилски е духовен покровител на българския народ и на България. През вековете неговите мощи пътуват из българската земя, давайки закрила и надежда. На 30 юни 1469г. те се завръщат в манастира, благодарение на Мария Бранкович, жената на султан Мурад II. В годините на турското робство, когато българската държава е унищожена, Рилският манастир се издига като „държава на духа“.
В днешния си вид Рилският манастир започва да се изгражда през 1816г. След стихиен пожар от 1833г. той е наново преизграден.
Какво задължително да посетите:
- Метохът „Орлица“ от 15в. – на 3км. от гр. Рила и на 18км. от манастира. Църквата „Св.Св. Петър и Павел“ със стенописите на Никола Образописов е от 19в. Обърнете внимание на сцената на пренасянето на мощите на Св. Иван Рилски в предверието – светецът е с една ръка. Много изследователи днес търсят пътя на ръката на светеца и къде е нейната свята закрила.
- Метохът „Пчелино“ с църквата „Св. Лука“ и църквата „Покров Богородичен“ – на 3км. от манастира. Вероятно тук първоначално се оформя манастирското братство още в края на 9 и нач. на 10 век. Легенда разказва, че църквата „Св. Лука“ е издигната в памет на Лука- племенник на Иван Рилски и монах. През Възраждането мястото се свързва с преподавателската и книжовна дейност на първия български светски учител Неофит Рилски, както и с Тома Вишанов- Молера- основателят на Банската художествена школа.
- Старата постница, църквата „Успение на Св. Иван Рилски“ и пещерата на Св. Иван Рилски са отдалечени на 3км и половина от манастира. До тях се стига за 30 мин. пеша през вековна букова гора. Църквата „Успение на Св. Иван Рилски“ е изградена върху основите на по-стар храм, в който първоначално е бил погребан Св. Иван Рилски, преди мощите му да бъдат пренесени в Средец /София/. В сегашния си вид е от 1820г. Не пропускайте да пийнете глътка вода от лечебния извор, който е на 50 метра от мястото.
В манастира:
- Църквата „Рождество Богородично“- строена е в периода от 1833г. до 1836г. Тя е блестящ образец на българската възрожденска архитектура, строителна традиция и изкуство. Тук си дават среща най-големите майстори за времето си. Тя се превръща в поле за съревнование между двата художествени центрове Банско и Самоков. Могат да се видят творбите на Захари Зограф и Димитър Молеров. При олтара под иконата на Христос Вседържител се намират мощите на Св. Иван Рилски
- Старата магерница е забележителна и дава представа за многобройността на монашеското братство и поклонниците
- Хрельовата кула и параклиса „Вси светии“
- Църковният музей: реликви от старата църква, дарствените грамоти на българските царе, султански фермани, мощехранителницата с лика на „Св. Богородица Осеновица“, дарствената икона на Богородица от Мария Бранкович от 15в., Рилската Св. Богородица от 18в.
- Копривщенската стая
- Манастирската хлебарница, от където можете да си вземете невероятни мекици
- В манастира е бил погребан българският цар Борис III. Днес на мястото му е положена само стъкленицата с неговото сърце
- Тук е и гробът на английския журналист Джеймс Баучър- защитник на българите и радетел на справедливостта по отношение на България след Балканските войни от 1912-13г.