Мурата е вечнозелено иглолистно дърво, принадлежащо към семейство борови. Тези дървета растат на надморска височина от 1000 до 1200 метра, като в Европа се срещат два основни вида – бяла и черна мура.
Черната мура, каквато е и Байкушевата мура, се отличава с по-твърда и плътна дървесина в сравнение с бялата. Сред безкрайния природен пейзаж на Пирин, разположена е в близост до хижа Бъндерица, това дърво е не само природно чудо, но и жив паметник на историята. За хората, които търсят уникални преживявания, посещението ѝ е нещо задължително, независимо от сезона.
Байкушевата мура – дърво с история
Байкушевата мура е не само едно от най-старите дървета в България, но и забележителност с вековна история. Известно е, че това могъщо дърво е на повече от 1300 години, което го прави “свидетел” на различни събития и промени в нашата страна.
За първи път е открито от лесовъда К. Байкушев през 1897 година по време на експедиция в Пирин, наредена от самия княз Фердинанд. Интересно е, че по това време районът е бил под владения на Османската империя, което налага искането на разрешение от Великата порта. Не след дълго, след като е започнала експедицията, само на 1930 метра надморска височина, Байкушев вижда за първи път красивото величие, сътворено от природата. Откритието му бързо се превръща в сензация.. и с право.
Черната мура е била висока около 26 метра, дебелината е от около 2,6 метра, а обиколката – 7,6 метра. Благодарение на уред, наречен „преслеров свредел” лесовъдът е измерил приблизителните години – по това време 1200 години. Още интересни факти за Байкушевата мура може да прочетете тук.
Легенди за Байкушевата мура
Отвъд морето, в далечни времена, се простирала Велика България – богата и мирна страна, където хората живеели в щастие и изобилие. Столицата Фанагория била център на търговия, изкуства и наука, привличайки талантливи поети, художници и учени. Но най-впечатляващото в нея били прекрасните градини, където кан Кубрат – владетелят на Велика България, често обичал да се отпуска под сянката на една черна мура. Владетелят с любов наблюдавал как дървото израства, сякаш то усещало неговата обич и ставало все по-величествено.
С увеличаването на богатството и просперитета на Велика България, тя започнала да привлича завистта на съседните държави, които неведнъж се опитвали да я завладеят. Започнали трудни времена за страната. Предчувствайки своя край и за да опази народа си, кан Кубрат наредил на синовете си да се разделят и да потърсят нови земи, където да създадат нов дом за българите.
Така и станало. Синовете на Кубрат погребали баща си в родната Фанагория и на неговия гроб засадили семена от любимата му черна мура. После поели по различни пътища, за да търсят ново бъдеще за своя народ.
Фанагория опустяла. Домовете, пазарите и градините били разрушени. Единствено верният градинар на кана останал в града, редовно посещавайки гроба на Кубрат, за да споделя мислите си с него.
Един ден, обзет от дълбока тъга, градинарят Байкуш решил да последва сина си, който заминал с Аспарух към новите български земи отвъд Дунав. Но преди да напусне, Байкуш отишъл на гроба на кана за последно сбогуване. Докато стоял край гроба, чул гласа на Кубрат, който го помолил да вземе семената от черната мура и да ги предаде на Аспарух, за да ги засади на новата земя. “Докато я има черната мура, ще я има и България,” казал Кубрат.
След дълго пътуване, Байкуш пристигнал на новите земи, но научил, че синът му загинал в битка. Съкрушен, той помолил Аспарух да му покаже мястото, където синът му е бил погребан. След като открил гроба, Байкуш го оплакал и решил да остане близо до него. Не успял да предаде семената на Аспарух, но засадил черната мура на гроба на сина си и се грижел за дървото до края на живота си.
Как да стигнем до Байкушевата мура?
Този природен феномен е разположен на 300 метра от хижа Бъндерица, на около 10-15 км от Банско. Маршрутът е достъпен както за пешеходци, така и за хора, които предпочитат да се движат с автомобил или с организиран автобус. В случай че решите да пътувате с колело, също ще се насладите на прекрасни гледки, особено през топлите месеци.
- Ако тръгнете от паркинга при хижа Бъндерица, ще трябва да се изкачите по малка стълба, водеща до мястото, където се намира дървото.
- Маршрутът е сравнително лесен, но за хората с ограничени възможности може да се окаже предизвикателен.
- През зимата, пътят може да бъде затруднен поради снежните условия, затова най-доброто време за посещение е през пролетта и лятото.
Ако обичате природата, тази разходка ще ви отведе до едно от най-спокойните и вдъхновяващи места в Пирин.
Защо Байкушевата мура е уникална?
Съществуват много дървета по света, но Байкушевата мура е уникална поради няколко причини. На първо място, нейната възраст я прави свидетел на времето, когато природата и човечеството са съжителствали в хармония. Тя е живо доказателство за това, че природата може да оцелее, дори когато светът около нея се променя драстично. Част е от природния резерват Пирин, който е включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Това не само повишава значимостта на дървото, но и гарантира неговата защита за бъдещите поколения. Често се казва, че едно дърво може да разкаже историята на цяла една епоха, а Байкушевата мура е перфектен пример за това.
Ако някога сте се чудили какво е да видите нещо, което е преживяло хиляди години и е продължило да расте и да се развива, посещението на Байкушевата мура е вашият шанс.
Завършете деня си с релакс в близост до хижа Бъндерица или се отправете към Русковец Резорт за заслужена почивка. Историята и природата се преплитат по невероятен начин около това дърво, което заслужава вашето внимание и уважение.